14 Σεπ 2015

ΛΑΥΡΑ ΑΡΓ/ΛΗΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 1-2

Θετικό ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Κρόνου Αθηνών που κατάφερε στην 1η φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΑ να νικήσει στην παράταση με σκορ 2-1 την αξιόμαχη ομάδα της ΛΑΥΡΑΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ.
Ο σκόρερ Δαμασκηνός
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κρόνου είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μετά από δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπαλτσαβιά αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι,το 0-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρόνος μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο και κατάφερε στο 55’ να ανοίξει το σκορ
με τον νέο εισελθόντα στο γήπεδο  Δαμασκηνό που με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Επταήμερου δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Ο ίδιος παίχτης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 70’ αλλά το πολύ δυνατό σουτ που εξαπέλυσε έξω από την μεγάλη περιοχή κατέληξε για άλλη μια φορά στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 87’ λεπτό μια στιγμιαία αδράνεια της άμυνας
που άφησε ακάλυπτο τον αντίπαλο επιθετικό ο οποίος
δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και το παιχνίδι στην παράταση.
Στην παράσταση μίλησε για άλλη μία φορά ο Δαμασκηνός που με κεφαλιά στο 115’ έδωσε την νίκη πρόκριση στο Κρόνο.

Κρόνος Αθηνών:Σταμάτης,Στακάι(80 ' Λούκαρης),Επταήμερος,Σπανός,Νικολόπουλος,Ρακιντζής,Ρούσσης,Μπελτσαβιάς(65' Ντιντίφας)
Ασημακόπουλος(50' Δαμασκηνός),Παπανικολάου,Τόσκα.