30 Νοε 2010

Nίκη δια πυρός και σιδήρου για την ομάδα μας!!!

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με την Θύελλα Περιστερίου την Κυριακή το πρωί στην Αλεπότρυπα, ο ΚΡΟΝΟΣ πέτυχε την πρώτη νίκη 3-2 στην έδρα μας, μετά τις τρεις ισοπαλίες και παρέμεινε στην β' θέση του 2ου ομίλου με 18 βαθμούς,έναν πίσω, από τον πρωτοπόρο Φωστήρα Καισαριανής,που έχασε στο τοπικό ντέρμπι με 2-0 από τον Πανιώνιο.
    Γκόλ από τα αποδυτήρια για τους φιλοξενούμενους μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα,ύστερα από φάουλ και αδράνεια της άμυνάς μας για να παγώσει το γήπεδο.Το γκόλ αφύπνισε την ομάδα μας,έκλεισε την Θύελλα στην περιοχή της και κατάφερε να ισοφαρίσει στο25' με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ  του Ναστούλη,που έστειλε την μπάλα στο δεξί γάμα του τερματοφύλακα και την ομάδα μας στα ουράνια.Το φυτίλι άναψε για τα καλά και η ομάδα βρήκε τα πατήματά της στο γήπεδο,πήρε πρωτοβουλίες και κέρδισε πέναλτι στο 31' σε ανατροπή του Ασημακόπουλου που μετέτρεψεσε γκόλ με υπερβολική σιγουριά και μαεστία ο 15χρονος Φιοράλντο.
Έξαλλα πανηγύρια για την ομάδα ,ανεβασμένο ηθικό,καλή μπάλα,πολλές ευκαιρίες δύο δοκάρια από τον άλλο 15χρονο τον Αριστείδη Ντιντίφα και τέλος ημιχρόνου με το εύθραυστο 2-1 υπέρ μας.Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη με την ομάδα μας να υπερέχει,να ελέγχει το παιχνίδι και κόντρα στην ροή του μάτς, με μια καραμπόλα στην περιοχή μας, έχουμε αυτογκόλ από αμυντικό , για να παγώσει και πάλι το γήπεδο και να ξυπνήσουν παλιές αναμνήσεις για...4η σερί ισοπαλία!!!!!!!
    Ο μεγάλος αρχηγός όμως, ο ανεξάντλητος Δημήτρης Σκαρλάτος,δεν είχε μιλήσει μέχρι τότε και δράτοντας την ευκαιρία σε βολέ-ασίστ του εκπληκτικού τερματοφύλακα Τζάλου,πορτιέρο μεγάλης κλάσης,πήρε την μπάλα λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή και με ατομική προσπάθεια από πλάγια δεξιά,πέρασε όλη την άμυνα της αντιπάλου και με εκπληκτικό πλασέ στην απέναντι γωνία έδωσε την πελώρια νίκη -βάλσαμο στον ΚΡΟΝΟ και υποσχέσεις ότι τα καλύτερα ακολουθούν!!!!
Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει ομαλά,στις καθυστερήσεις είχαμε κάποιες λεκτικές αψιμαχίες,τα αίματα άναψαν,οι ψυχρεμότεροι προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πνεύματα κι τελικά είχαμε 2 αποβολές για την Θύελλα και μία για τον Κρόνο,ο Μπαλτσαβιάς,για να σκιάσουν ένα καταπληκτικό παιχνίδι από πλευράς θεάματος και σασπένς που κράτησε σε αγωνία και έκσταση τους τυχερούς θεατές για 95 και πλέον λεπτά, γεμάτα ζωντάνια,ωραίο ποδόσφαιρο,τεχνική και όμορφες φάσεις.Κρίμα γιατί αμαύρωσε τις εντυπωσιακές ενέργειες των παιχτών.
ΑΠΟ ΚΡΟΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝΤΖΑΛΟΣ,ΤΟΜΑΡΑΣ,ΝΑΣΤΟΥΛΗΣ,ΜΑΝΩΛΑΣ,ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ,ΜΠΑΛΤΣΑΒΙΑΣ,ΝΤΙΝΤΙΦΑΣ,